De Europese richtlijn 2015/849 introduceerde een register dat moet toelaten om de werkelijke personen achter juridische constructies te identificeren in het kader van het voorkomen van witwassen en de financiering van terrorisme.
Deze richtlijn werd omgezet in Belgische wetgeving. Elke Belgische vennootschap en vereniging had initieel tot 31 maart 2019 de tijd om de ‘finaal begunstigde eigenaars’ of ‘ultimate beneficial owners’ (UBO) aan te duiden in het UBO-register. De minister van Financiën besliste echter om de aanvankelijke termijn met zes maanden te verlengen tot 30 september 2019.
Op de website van de FOD Financiën staat dat deze termijn niet opnieuw verlengd wordt, maar dat er een gedoogbeleid gevoerd zal worden tot 31/12/2019. In die periode zal de administratie tolerant zijn bij foutieve of onvolledige registraties in het UBO-register.
Vanaf 31 december 2019 moet iedereen geregistreerd zijn en loopt het gedoogbeleid onherroepelijk af.
Het invullen van het UBO-register kan online via het MyMinFin-portaal.
Meer informatie in de brochure van het VBO en op de website van de FOD Financiën.
Bron: Wet van 18 september 2017 tot voorkoming van het witwassen van geld en de financiering van terrorisme en tot beperking van het gebruik van contanten, BS 6 oktober 2017; KB van 30 juli 2018 betreffende de werkingsmodaliteiten van het UBO-register, BS 14 augustus 2018.