Sociaal-Juridisch

Verlenging gelijkstelling vakantie voor dagen tijdelijke werkloosheid overmacht coronavirus in juli en augustus 2020

By 28 september 2020No Comments

Reeds eind maart werd in de media door Minister van Werk Nathalie Muylle aangekondigd dat de dagen tijdelijke werkloosheid overmacht coronavirus gelijkgesteld zouden worden voor de berekening van het vakantiegeld en de vakantieduur voor de periode van 01/02/2020 – 30/06/2020, zowel voor arbeiders als bedienden.

Via een KB dat in juni werd gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad werd dit ook effectief verankerd in een wettelijk kader.

De algemene toepassing van de vereenvoudigde procedure tijdelijke werkloosheid overmacht corona werd daarna nog verlengd tot 31/08/2020, maar het bleef stil rond de eventuele verlenging van deze gelijkstelling voor vakantie voor de periode na 30/06/2020.

Op 24/09/2020 werd plots het KB van 13/09/2020 m.b.t. de gelijkstelling van de dagen tijdelijke werkloosheid overmacht coronavirus voor het stelsel van de jaarlijkse vakantie van de werknemers gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad. Dit KB voorziet een gelijkstelling voor vakantie van de dagen tijdelijke werkloosheid overmacht coronavirus  en dit voor de periode van 1 juli 2020 tot en met 31 augustus 2020.

Concreet betekent dit dat de dagen tijdelijke werkloosheid overmacht wegens het coronavirus voor de periode van 01/02/2020 – 31/08/2020 gelijkgesteld zijn als effectief gewerkte dagen voor de berekening van het vakantiegeld en de vakantieduur en dit zowel voor arbeiders als bedienden. 

Vanaf 01/09/2020 is de vereenvoudigde procedure tijdelijke werkloosheid overmacht corona enkel nog mogelijk voor ondernemingen die behoren tot een ‘zwaar getroffen sector‘ of die beschouwd kunnen worden als ‘zwaar getroffen onderneming‘.

Er is voorlopig nog geen officiele bevestiging voor een verlenging van deze gelijkstelling na 31/08/2020.

De sociale partners in de NAR hebben niet stilgezeten. De sociale partners in de NAR zouden op 14/09/2020 een akkoord bereikt hebben om bedrijven verder door de crisis te loodsen. Een van de onderdelen van dit akkoord is de verlenging van de gelijkstelling van tijdelijke werkloosheid wegens overmacht omwille van corona zolang het specifieke overmachtsstelsel wegens corona loopt. Hieraan werd echter de voorwaarde gekoppeld dat de regering zou voorzien in een financiële compensatie voor werkgevers in moeilijkheden. De officiele teksten over dit akkoord  zijn ook nog niet ter beschikking op de website van NAR. Het is nog verder af te wachten welke stappen de regering hieromtrent zal ondernemen. 

 

Bron: Koninklijk besluit van 13/09/2020 houdende gelijkstelling van de dagen van arbeidsonderbreking ingevolge tijdelijke werkloosheid wegens overmacht door de pandemie, ten gevolge van het coronavirus in het stelsel der jaarlijkse vakantie van de werknemers voor de periode van 1 juli 2020 tot en met 31 augustus 2020, BS 24 september 2020; https://www.vbo-feb.be/actiedomeinen/sociaal-overleg/sociaal-overleg/sociaal-akkoord-om-bedrijven-verder-door-de-coronacrisis-te-leiden. 

Deze website maakt gebruik van cookies om je gebruikservaring te optimaliseren. Door op “Accepteren” te klikken, ga je akkoord met het plaatsen van deze cookies.