In de wetgeving is voorzien in een vrijstelling van doorstorting van bedrijfsvoorheffing voor werkgevers die getroffen worden door een natuurramp (artikel 2759/1 WIB) dat de mogelijkheid geeft aan werkgevers om de schade die zij hebben geleden ten gevolge van een bepaalde natuurramp binnen bepaalde grenzen te kunnen verrekenen met de loonkost die betrekking heeft op de werknemers waarvoor deze werkgever bezoldigingen betaalt of toekent.
In dit kader werd door het Waalse Gewest federale fiscale steun in de vorm van een gedeeltelijke vrijstelling van doorstorting van bedrijfsvoorheffing voor de overstromingen die hebben plaatsgevonden van 14 tot 16 juli 2021 en op 24 juli 2021 in het Waalse Gewest gevraagd.
De Federale Regering heeft besloten om op deze vraag in te gaan en de overstromingen die hebben plaatsgevonden van 14 tot 16 juli 2021 en op 24 juli 2021 in het Waalse Gewest onder het toepassingsgebied van deze nieuwe vrijstelling van doorstorting van bedrijfsvoorheffing te plaatsten en hiervoor met het Waalse Gewest een samenwerkingsakkoord te sluiten.
In aanmerking komende ondernemingen kunnen genieten van een vrijstelling van 30% van de betaling van bedrijfsvoorheffing op de lonen van werknemers die tewerkgesteld zijn in de betrokken exploitatie-eenheid(en), geldig voor een periode van maximaal 40 maanden na de overstromingen van juli 2021. Deze vrijstelling is echter beperkt tot 25% van het bedrag van de niet-gedekte materiële schade (gecertificeerd door het SRC) en het exploitatieverlies (gevalideerd door een erkende boekhouder), na aftrek van de regionale en verzekeringsvergoedingen.
Hierdoor kunnen de werkgevers die schade hebben geleden ten gevolge van voormelde overstromingen via een formulier aan de bevoegde instellingen van het Waalse Gewest de toepassing van de vrijstelling van doorstorting van bedrijfsvoorheffing aanvragen. Deze aanvraag moet voor 16 mei 2025 ingediend worden.
Om toegang te krijgen tot het formulier, moeten er eerst een aantal vragen ingevuld worden (test) om na te gaan of men wel in aanmerking komt voor deze vrijstelling. Daarna moeten de volgende gegevens ingevuld worden:
- de algemene informatie over je onderneming;
- het eventuele bedrag van de materiële schade gevalideerd door de ‘Service Régional des Calamités (SRC)’;
- het eventuele bedrag van het inkomensverlies.
Bron: Koninklijk besluit tot uitstel van de termijnen die werden vastgelegd door het koninklijk besluit van 1 oktober 2024 tot opname van de overstromingen die hebben plaatsgevonden van 14 tot 16 juli 2021 en op 24 juli 2021 in het toepassingsgebied van artikel 2759/1 van het Wetboek van de inkomstenbelastingen 1992, BS 2 april 2025; https://www.1890.be/mesures-inondations/.