Het gemeenschappelijk initiatiefrecht houdt in dat het persoonlijk maximum aantal uren Vlaams opleidingsverlof van de werknemer verdubbeld wordt wanneer de werknemer op initiatief van de werkgever een of meerdere opleidingen volgt. Dat betekent dat de werknemer recht heeft op max. 125 uur op initiatief van de werknemer zelf en max. 125 uur op initiatief van de werkgever (= max. 250u).
Opgelet: Het recht zal altijd per individu bekeken moeten worden. Indien de werknemer bijvoorbeeld maar recht heeft op 80 uren Vlaams Opleidingsverlof, dan zal de verdubbeling beperkt zijn tot 160 uren (2x 80 uren).
Bij de indiening van de terugbetalingsaanvraag in het WSE-loket, moet de werkgever steeds aanduiden wie het initiatief neemt voor de opleiding: de werknemer of de werkgever.
Hoewel het gemeenschappelijk initiatief m.n. dat een werknemer autonoom kan beslissen om een arbeidsmarktgerichte of loopbaangerichte opleiding te volgen in het kader van het Vlaams opleidingsverlof, ofwel op eigen initiatief ofwel in kan gaan op een voorstel van zijn werkgever, reeds structureel wettelijk verankerd is en vanaf 1/9/2025 in werking treedt, moest de Vlaamse Regering het aantal uren, de start- en einddatum van die periode en de modaliteiten van toekenning nog vastleggen.
De Vlaamse Regering heeft dat recent gedaan in een besluit. Ze verlengen de voorlopige maatregel die reeds gold, m.n. de 250 uren waarvan max. 125 uur op initiatief van de werknemer en max. 125 uur op initiatief van de werkgever. Het betreft een tijdelijke maatregel voor schooljaar 2025-2026 en dit met het oog op een definitieve regeling.
Bron : B.Vl. van 20 juni 2025 tot bepaling van tijdelijke afwijkingen van het besluit van de Vlaamse Regering van 21 december 2018 tot uitvoering van afdeling 6 – toekenning van betaald educatief verlof in het kader van voortdurende vorming van de werknemers – van hoofdstuk IV van de herstelwet van 22 januari 1985 houdende sociale bepalingen en tot wijziging van artikel 4 van het besluit van de Vlaamse Regering van 17 mei 2013 betreffende de loopbaanbegeleiding, BS 3 juli 2025; Decr.Vl. van 20 december 2024, Programmadecreet bij de begroting 2025, BS 30 december 2024.