Skip to main content
Sociaal-Juridisch

Verhoging van het studentencontingent tot 650u vanaf 2025 – update

By 27 mei 2025september 11th, 2025No Comments

Het wetsvoorstel dat voorziet in een verhoging van het studentencontingent tot 650u vanaf 2025 werd op 28/03/2025 aangenomen in de Kamer. 

Ter herinnering

Studenten kunnen in bepaalde gevallen tewerkgesteld worden met een solidariteitsbijdrage van 8,14%, waarvan 2,71% ten laste van de student en 5,43% ten laste van de werkgever. Dit voordelig RSZ regime is enkel van toepassing indien:

  • er een ondertekende studentenovereenkomst is,
  • de student niet werkt tijdens periodes van verplichte aanwezigheid op school (de momenten waarop de student geacht wordt de lessen of activiteiten te volgen aan de onderwijsinstelling waaraan hij verbonden is) en
  • voor maximum 475 uren per kalenderjaar (= studentencontingent).

Voor 2023 en 2024 werd er voorzien in een verhoging van het studentencontingent van 475u naar 600u per jaar en dit voor alle sectoren. Er werd daarbij voorzien dat de verhoging geëvalueerd zal worden in 2024.

Er werden eind 2024 verschillende wetsvoorstellen ingediend voor de aanpassing van het contingent. Daarnaast werd in het regeerakkoord De Wever I verwezen naar een verdere verhoging van het studentencontingent tot 650u per kalenderjaar. 

Wetsvoorstel verlenging

Op 24 oktober 2024 werd er een wetsvoorstel ingediend voor de definitieve verhoging van het studentencontingent naar 600u per jaar voor studentenarbeid vanaf 1 januari 2025.

Er wordt daarbij verwezen naar een krappe arbeidsmarkt met tal van knelpuntberoepen in diverse sectoren waarvoor studenten een waardevolle aanvulling kunnen vormen om de personeelsbehoeftes in te vullen. Tevens biedt studentenarbeid aan jongeren de mogelijkheid om praktische ervaring op de werkvloer op te doen. Die praktische ervaring vormt een waardevolle en bovendien bezoldigde aanvulling op de kennis die ze verwerven via klassikale opleidingen al dan niet aangevuld met stages. Om deze mogelijkheden ten volle te benutten verhoogt dit wetsvoorstel de maximale grens voor studentenarbeid, na een succesvolle tijdelijke verhoging in
2023 en 2024, definitief van 475 naar 600 uren.

Wetsvoorstel volledige afschaffing tewerkstellingsbeperkingen

Er is daarnaast op 11 oktober 2024 nog een ander wetsvoorstel ingediend tot opheffing van de tewerkstellingsbeperkingen voor studentenjobs. Dit wetsvoorstel strekt ertoe de beperkingen binnen
het systeem van studentenjobs op te heffen opdat studenten onbeperkt aan de slag kunnen. Het studentencontingent wordt afgeschaft en de ontvangen bezoldigingen komen niet meer in aanmerking voor het vaststellen
van het nettobedrag van de bestaansmiddelen.

Ingevolge dit wetsvoorstel zouden alle bezoldigingen in het kader van studentenarbeid volledig uitgesloten worden van de berekening van het nettobedrag van de bestaansmiddelen, waardoor studenten steeds ten laste blijven van de ouder(s) wanneer zij bijverdienen via studentenarbeid.

Daarnaast wordt het studentencontingent (max. uren studentenarbeid met verlaagde sociale zekerheidsbijdragen) volledig afgeschaft zodat studenten voortaan onbeperkt uren kunnen presteren tegen verlaagde sociale bijdragen.

Ondertussen werd er een amendement ingediend om een contingent te voorzien van 600u in plaats van de volledige afschaffing als eerste stap naar een volledige afschaffing.

Wetsvoorstel tijdelijke verlenging 

Ondertussen is er op 27 november 2024 nog een ander wetsvoorstel ingediend met betrekking tot de tijdelijke verlenging van de 600-urengrens voor de periode van één jaar vanaf 01/01/2025, en zodoende de lopende
onderhandelingen voor een nieuwe regering niet te doorkruisen, 

In de memorie van toelichting wordt uitgelegd dat ze willen vermijden dat er  eind 2024 en in het voorjaar van 2025 onzekerheid ontstaat over de maximale urengrens voor de studentenarbeid en het bijgevolg wenselijk is om snel duidelijkheid te geven aan zowel de studenten als de werkgevers.

En nu? 

De uitbreiding van het studentencontingent naar 600 uren was enkel voorzien voor 2023 en 2024. De RSZ had eind 2024 laten weten dat ze nog niet op de hoogte waren van de intentie de volgende regering m.b.t. het studentencontingent. 

Indien geen van bovenvermelde wetsvoorstellen aangenomen zou worden, zou men als student vanaf het 1ste kwartaal 2025 opnieuw maximaal 475 uren onder solidariteitsbijdrage kunnen werken bij één of meerdere werkgevers.

De verschillende wetsvoorstellen werden besproken in de Commissie voor Sociale Zaken, Werk en Pensioenen. Er werden ook bijkomende amendementen ingediend. 

  • Amendement om de fiscaaltechnische impact m.b.t. het fiscaal ten laste blijven van de ouders te regelen (zoals dat het geval was in 2024). 
  • Amendement om de inwerkingtredingsdatum retroactief op 01/01/2025 te voorzien.
  • Amendement om het contingent uit te breiden naar 650u(zoals voorzien in het regeerakkoord).
  • Amendement om de leeftijdsgrens voor studentenarbeid aan te passen naar 15 jaar. De voorwaarde om niet langer onderworpen te zijn aan de voltijdse leerplicht wordt geschrapt (zoals voorzien in het regeerakkoord).

Op 28/03/2025 werd het wetsvoorstel voor de permanente verhoging van het contingent naar 650u vanaf 2025 aangenomen in de Kamer. 

Regeerakkoord – kind ten laste?

Een van de voorwaarden om fiscaal als persoon ten laste te kunnen worden beschouwd, is dat de eigen bestaansmiddelen een bepaald bedrag niet overschrijden. Voor kinderen ten laste is dat plafond voor het
aanslagjaar 2026 (inkomstenjaar 2025) in de huidige stand van de wetgeving gelijk aan 4.100 euro voor kinderen ten laste van gehuwden of wettelijk samenwonenden, 5.930 euro voor kinderen ten laste van een alleen belaste belastingplichtige en 7.520 voor een kind met een handicap ten laste van een alleen belaste belastingplichtige. De regering stelt voor om dat bedrag voor alle kinderen op te trekken tot 12.000 euro (geïndexeerd bedrag voor het inkomstenjaar 2025). Dit zou ook bijdragen tot een meer gelijke behandeling van ouders, ongeacht hun samenlevingsvorm.

Het bedrag aan inkomsten uit studentenarbeid die niet als bestaansmiddel in rekening moeten worden gebracht, werd verdubbeld voor inkomstenjaar 2025 zodat de eerste schijf van 6.840 euro (basisbedrag 3.000 euro) aan inkomsten uit arbeid van een student geen invloed heeft voor het bepalen of hij/zij fiscaal ten laste is van de ouders.

De verhoging van het maximumbedrag aan bestaansmiddelen zou ertoe kunnen leiden dat personen die een leefloon of equivalent leefloon verkrijgen (bv. een meerderjarig kind) nog als persoon ten laste kunnen worden beschouwd. Er wordt daarom voorzien dat personen die een leefloon of een equivalent leefloon verkrijgen uit te sluiten als personen ten laste op het vlak van de inkomstenbelastingen. 

Momenteel is er ook een verschil in behandeling tussen doctoraatsbeurzen en assistenten. Er wordt dan ook voorgesteld om de doctoraatsbeurzen niet langer uit te sluiten als bestaansmiddel. 

De aanpassing van de leeftijdsgrens voor studentenarbeid naar 15 jaar maakt maakt ook onderdeel uit van ontwerp van programmawet tot uitvoering van het regeerakkoord 2025-2029. Er wordt in dat kader voorzien dat het voor vijftienjarigen die nog onderworpen zijn aan de voltijdse leerplicht mogelijk wordt om een arbeidsovereenkomst voor tewerkstelling van studenten te sluiten.

De inwerkingtreding is retroactief voorzien op 01/01/2025

 

Bron: Wetsvoorstel strekkende tot het vaststellen van de grens voor studentenarbeid op 650 uur, Parl. St Kamer 2024 – 2025, 0443/013; Wetsvoorstel tot opheffing van de tewerkstellingsbeperkingen voor studentenjobs, Parl. St Kamer 2024 – 2025, 0369/001; Wetsvoorstel tot wijziging van diverse bepalingen voor wat betreft de verlenging van de 600-urengrens voor studentenarbeid, Parl. St Kamer 2024 – 2025, 0534/001; RSZ, Tussentijdse instructies – 2024/4; Wet van 10/04/2025 strekkende tot het vaststellen van de grens voor studentenarbeid op 650 uur (1), BS 8 mei 2025; Persbericht NAR van 27/05/2025. 

Deze website maakt gebruik van cookies om je gebruikservaring te optimaliseren. Door op “Accepteren” te klikken, ga je akkoord met het plaatsen van deze cookies.