Het Waals Gewest past zijn reglementering met betrekking tot de tewerkstelling van buitenlandse onderdanen aan.
Knelpuntberoep
Voor de toelating tot arbeid van buitenlandse onderdanen van derde landen opteert het Waals Gewest o.a. om met een limitatieve lijst met knelpuntberoepen te werken. Als het beroep dat de werknemer met een single permit wenst te komen uitoefenen op deze lijst staat, dan moet de werkgever geen arbeidsmarktonderzoek uitvoeren.
De actuele lijst vind je hier terug.
Arbeidsmarktonderzoek
Als de functie waarvoor de derdelander aangenomen wordt, niet op voormelde lijst staat, moet de werkgever aantonen dat er geen geschiktere kandidaat was op de arbeidsmarkt.
Dit bewijs is mogelijk door aan te tonen dat de werkgever
- een aaneengesloten periode van ten minste vijf weken in de periode van één jaar direct voorafgaand aan de indiening van de aanvraag voor toelating tot arbeid via het Forem een vacature met betrekking tot de functie gepubliceerd heeft en er geen kandidaat met de nodige functievereisten gesolliciteerd heeft;
- een beroep gedaan heeft op de diensten van de Forem voor de functie waarop de aanvraag betrekking heeft maar geen geschikte kandidaat voor de functie gesolliciteerd heeft;
- na een voorselectie van kandidaten door Forem stelt Forem vast dat zij geen juiste kandidaat kan voordragen.
Wanneer voorgaande voorwaarden niet voldaan zijn, doch het is voor de werkgever onmogelijk om binnen een redelijke termijn, onder de werknemers die beschikbaar zijn op de arbeidsmarkt van het Franse taalgebied, een werkzoekende te vinden die in staat is om, zelfs met behulp van een adequate beroepsopleiding, de beoogde betrekking op een bevredigende wijze te vervullen, dan mag de werkgever met alle middelen aantonen dat hij geen kandidaten gevonden heeft. Het toepassingsgebied is echter zeer beperkt.
Uitzondering voor bijzondere werknemerscategorieën
Het Waals besluit somt een aantal specifieke werknemerscategorieën waarvoor zonder een arbeidsmarktonderzoek een toelating tot arbeid verleend wordt. Voor elke categorie moet aan een aantal voorwaarden voldaan zijn.
Het gaat daarbij o.a. over hooggekwalificeerde persoon (specifieke diplomavereiste), Europese blauwe kaart, verantwoordelijke posities, professionele sportbeoefenaars, scheidsrechters en trainers.
Voor een aantal categorieën geldt er een specifieke bezoldigingsvereiste. Als bezoldiging wordt beschouwd de bedragen die toegekend worden als tegenprestatie voor de arbeidsprestaties of voor de opdracht. De bedragen kunnen vastgelegd zijn of kunnen nog vastgelegd worden. Ze worden aan alle partijen en aan de bevoegde dienst meegedeeld vóór de tewerkstelling van de werknemer in België.
Als de buitenlandse werknemer deeltijds tewerkgesteld wordt, mag de salarisdrempel aangepast worden door deze te vermenigvuldigen met een breuk waarvan de teller overeenkomt met het aantal uren tewerkstelling per week en de noemer met een voltijdse tewerkstelling bij de werkgever of, bij gebreke daarvan, in de activiteitensector.
Informatieplicht bij wijziging essentiële bestanddelen arbeidsovereenkomst
De werkgever moet de bevoegde instantie tijdens de tewerkstelling steeds informeren in geval van verandering van werkgever, een verandering in een essentieel element van de arbeidsovereenkomst die een impact kan hebben op de toelating tot arbeid, een beëindiging van de arbeidsovereenkomst of het einde van de tewerkstelling in België.
Inwerkingtreding
Het Waalse Besluit m.b.t. de nieuwe regels treedt in werking op 1 september 2024.
Tewerkstellingsvergunningen, arbeidskaarten en arbeidstoelatingen die worden afgeleverd krachtens de bepalingen die vóór 1 september 2024 van kracht waren, blijven geldig tot ze vervallen.
Op aanvragen voor tewerkstellingsvergunningen, arbeidskaarten en arbeidstoelatingen die vóór 1 september 2024 zijn ingediend, blijven de bepalingen van toepassing die vóór die datum golden.
Bron : Decr. W. van 6 juni 2024 betreffende de toelating tot arbeid van buitenlandse werknemers, BS 12 augustus 2024.